Tytuł oryginału: Legend
Autor: Marie Lu
Liczba stron: 304
Wydawca: Wydawnictwo Zielona SowaPrzyszłość. Często o niej myślimy. Ludzie różnie ją sobie wyobrażają: jedni się jej obawiają, inni mają ją bardzo dokładnie zaplanowaną. Jeszcze inni są po prostu ciekawi, jak ona będzie wyglądać i zadają sobie różne - głębokie, a czasem odrobinę mniej - pytania. Czy spełnią się moje marzenia? Czy świat bardzo się zmieni? Czy smartfony będą już dochodzić do rozmiarów szafy? Każdy chce jak najlepszej przyszłości, jednak nie każdy robi coś, by owa przyszłość była lepsza. A autorzy dystopii serwują nam coraz to nowsze wizje ponurej przyszłości, co często możemy odczytywać jako rodzaj ostrzeżenia przed tym, w jakim stanie chcemy zostawić świat następnym pokoleniom.

Rebeliant to debiut literacki Marie Lu. Pierwsza część trylogii, której akcja dzieje się w przyszłości opowiada o dwójce nastolatków pochodzących z zupełnie innych klas społecznych, którzy żyją w Los Angeles, w Republice Amerykańskiej (dawnych Stanach Zjednoczonych). Day to pochodzący z biednej dzielnicy przestępca, a June to geniusz militarny, co może bardzo pomóc Republice w wojnie z Koloniami. Drogi nastolatków krzyżują się, co skutkuje diametralnymi zmianami w ich życiu.

Jak dotąd wszystkie dystopie, które czytałem (nie licząc Igrzysk Śmierci), opierały się na tym samym: jeden z bohaterów to osoba żyjąca w przekonaniu, że prowadzone przez nią życie jest właściwe, potem przychodzi ktoś, kto mówi, że tak nie jest, bohater nie zgadza się z tym, lecz w końcu ulega i buntuje się przeciw systemowi. Można to chyba uznać za jedną z cech tego gatunku. Schemat akcji w Rebeliancie wygląda podobnie, lecz jest w nim coś, co wyróżnia tę książkę na tle innych antyutopijnych powieści. Problem w tym, że nie umiem tego "czegoś" konkretnie określić. To chyba główni bohaterowie zachwycili mnie w tej książce najbardziej. Day i June to nastolatkowie obdarzeni ogromnym sprytem i inteligencją. Day umie poradzić sobie w każdej sytuacji, a June jest świetnym obserwatorem, któremu nie umknie żaden szczegół, i na podstawie tychże obserwacji potrafi wywnioskować prawie wszystko. Pani Lu największy plus ode mnie dostaje właśnie za bohaterów: wykreowała ich znakomicie, i równie wspaniale opowiedziała historię z perspektywy i dziewczyny, i chłopaka. Bardzo dobrze ukazała także zmieniającą się między bohaterami relację, za co również chylę czoła.

Co do przedstawionego w opowieści świata również nie mam żadnych zastrzeżeń: autorka pokazuje nam go bardzo konkretnie, chwilami nawet czułem się, jakbym sam wędrował z bohaterami ulicami biednych sektorów Los Angeles. Dowiadujemy się, że w Republice nie ma już centów i dolarów, a kredyty i republikańskie złoto. Do tego Próba, przez którą musi przejść każde dziecko, dziwne epidemie oraz ciekawe rozwiązania technologiczne także dodają powieści oryginalności i zaskakują. Nie mówiąc już o szokującej prawdzie o władzach republiki...

Nie mam pojęcia dlaczego, ale podczas lektury czułem, że Rebeliant to debiut pani Lu. Chyba odczuwałem to poprzez jej styl pisania, któremu jednak nic nie mogę zarzucić. Lubię historie pisane w czasie teraźniejszym, bo dzięki temu jeszcze bardziej czuję się uczestnikiem opisywanych wydarzeń. Pisanie rozdziałów raz z perspektywy Daya, a raz z perspektywy June ani trochę nie sprawiło, że w czasie czytania gubiłem się w opowieści. Opisy sytuacji i świata nie są obszerne, dzięki czemu książkę czyta się lekko i szybko. Chyba jedynym minusem, o który mógłbym wspomnieć w tej recenzji, to literówki pojawiające się w książce średnio co kilka stron. Nie wydaje mi się, żebym trafił na jakiś felerny egzemplarz, choć kto wie... Tak czy siak, nie mogę winić za to autorki, więc przymykam oko na ten szczegół.

Słowem podsumowania, "Rebeliant" to ciekawie napisana opowieść dla młodzieży (i nie tylko!), z której można odczytać ostrzeżenie, byśmy nie wierzyli we wszystko, co jest nam mówione, abyśmy nie dali sobą manipulować i brali sprawy w swoje ręce. A od teraz Day i June są - obok Harry'ego Pottera, Rona Weasleya, Hermiony Granger i Katniss Everdeen - moimi ulubionymi bohaterami książkowymi ;)

Ocena:
10/10