Tytuł oryginału: Rihanna. The Unauthorized Biography
Autor: Danny White
Liczba stron: 250
Wydawca: Wydawnictwo Feeria

Błyski fleszy otaczające ze wszystkich stron. Godziny w studio nagraniowym. Miesiące poświęcone światowej trasie koncertowej. Przy tak napiętych grafikach nie każda gwiazda ma czas, by opisać swoje życie w autobiografii (i wydłużyć dzięki temu liczbę zer po jedynce na swoim koncie bankowym). Ale od czego są dziennikarze! Ci najlepiej wiedą, jak zmieszać kogoś z błotem bądź zrobić z niego obiekt kultu. I tu wkracza Danny White, który przymierzył się do spisania na kartkach swojej książki życia Rihanny: od dzieciństwa przez początki jej kariery do dzisiaj.

Na starcie powiem, że jestem fanem Rihanny, więc ta pozycja była dla mnie wręcz obowiązkowa. Życiorys piosenkarki znałem całkiem dobrze już wcześniej, więc miałem jakieś porównanie co do rzetelności serwowanych przez autora faktów. I Danny White spisał się bardzo dobrze. Książka podzielona jest na siedem rozdziałów, każdy jest swego rodzaju kamieniem milowym w życiu artystki. Dowiadujemy się między innymi o jej trudnym dzieciństwie, szansie danej od losu czy burzliwym związku z Chrisem Brownem.

Bez większych problemów można wywnioskować, że Danny White jest dziennikarzem. Pisze obiektywnie, nie opisuje Rihanny w superlatywach, a nie boi się wspomnieć o jej dość skandalicznym zachowaniu (i bardzo dobrze: chyba największą zaletą nieautoryzowanych biografii jest to, że autor może przedstawić postać obiektywnie, a już na pewno w bardziej neutralnym świetle niż gdy ktoś pisze swoją autobiografię). Do tego pan White często opiera się informacjach z wywiadów i innych dość wiarygodnych wiadomościach serwowanych przez media, przez co bardziej wiarygodna staje się sama biografia.

Bardzo podobało mi się również, jak przedstawione zostały poszczególne albumy Rihanny. Pan Danny poświęcił sporo uwagi każdej piosence: krótko opisał każdą z nich, po czym przedstawił opinie szanowanych krytyków na temat każdego albumu rozwijającego karierę Rihanny.

Uważam, że ta książka jest niezbędną pozycją każdego fana Robyn, ale również dla każdego zainteresowanego jej niecodzienną historią. Ta biografia to trochę więcej niż suche informacje podawane na wikipedii czy ogłupiające nas plotki z gazet. I już to kwalifikuje ją do uznania za wartą przeczytania.Ocena:
9/10