Tytuł oryginału: Le Ballon et autres histoires inédites
Autor: Goscinny Rene, Sempe Jean-Jacque
Liczba stron: 384
Wydawca: Wydawnictwo Znak EmotikonMikołajek to postać kultowa wśród bohaterów książek dla dzieci. Do jego zabawnych przygód pozostał mi sentyment z dzieciństwa. Niezmiernie się ucieszyłem, gdy dostałem okazję przeczytania kilku niepublikowanych dawniej historyjek. Humor Goscinnego i ilustracje Sempego - tutaj w kolorze - jak zwykle nie zawodzą.

Książka składa się z dziesięciu opowiadań, w tym z pierwszego kiedykolwiek opublikowanego. Oprócz historyjek i ilustracji Sempego znajdziemy również wstęp od córki pisarza, mowę od tłumaczki, krótkie biografię autorów oraz, odwracając książkę na drugą stronę, dostajemy wszystko w języku francuskim. Nie lada gratka dla każdego posługującego się tym językiem, a także dla dopiero zaczynających z nim przygodę. Możemy dzięki temu poznać oryginalną historię spod pióra Goscinnego, czemu towarzyszy magiczny klimat i uczucie bliższej relacji z autorem. To naprawdę miły dodatek.

Zawsze przy tego typu książkach - a także innych tekstach kultury - wydanych po śmierci twórcy, wydaje się, że te specjalne edycje, zawierające dodatkowe, niepublikowane wcześniej dzieła, są wydawane tylko dla pieniędzy. Tu tego nie widać: to niesamowity prezent zarówno dla obecnych fanów małego Mikołajka, jak i tych, którzy dopiero poznają jego perypetie. Styl Goscinnego jest tu świetny jak zwykle, historyjki są różnorodne, a czytając Mikołajka po latach zauważam częstą ironię i charakterystyczne dla dziecka postrzeganie świata, których nie byłem w stanie odkryć w dzieciństwie. To tak jakbym poznał Mikołajka na nowo.

Kolejne spotkanie z bohaterem z dzieciństwa i jego przyjaciółmi to cudowne przeżycie. Narracja Mikołajka inspirująco pokazuje zdrowe, beztroskie środowisko dziecięce. Opowiadania bawią za każdym razem, tym razem jednak inaczej niż w dzieciństwie. A po przeczytaniu pozostaje wielki sentyment i przygnębiający niedosyt, gdy zdajemy sobie sprawę, że to ostatnie oryginalne historie napisane przez Goscinnego... Co nie zmienia faktu, że Nieznane Przygody Mikołajka to świetny pomysł na prezent (również dla samego siebie!), który przeniesie nas w radosne chwile dzieciństwa, a najmłodszych w wielu przypadkach na pewno zachęci do częstszego czytania!Ocena:
9/10